20 (G20) სამიტის მე -17 ჯგუფი დასრულდა 16 ნოემბერს, ბალის სამიტის დეკლარაციის მიღებით, რთული შედეგი. ამჟამინდელი კომპლექსის, მძიმე და უფრო ცვალებადი საერთაშორისო ვითარების გამო, ბევრმა ანალიტიკოსმა თქვა, რომ BALI სამიტის დეკლარაცია შეიძლება არ მიიღოთ, როგორც წინა G20 სამიტები. გავრცელებულია ინფორმაცია, რომ ინდონეზიამ, მასპინძელმა ქვეყანამ, შეადგინა გეგმა. ამასთან, მონაწილე ქვეყნების ლიდერებმა შეასრულეს განსხვავებები პრაგმატული და მოქნილი ფორმით, ითხოვდნენ თანამშრომლობას უფრო მაღალი პოზიციიდან და პასუხისმგებლობის უფრო ძლიერი გრძნობა და მიაღწიეს მნიშვნელოვან კონსენსუსის სერიას.
ჩვენ დავინახეთ, რომ საერთო საფუძველი ეძებს, როდესაც თაროების განსხვავებებმა კიდევ ერთხელ შეასრულა სახელმძღვანელო როლი ადამიანის განვითარების კრიტიკულ მომენტში. 1955 წელს, პრემიერმა Zhou Enlai- მა ასევე წამოაყენა პოლიტიკა "საერთო საფუძვლის ძიებისას, ხოლო განსხვავებების თაროზე", ინდონეზიაში აზიის-აფრიკული ბანდუნგის კონფერენციის დასწრებისას. ამ პრინციპის განხორციელებით, ბანდუნგის კონფერენცია გახდა ეპოქის დამზადების ნაბიჯი მსოფლიო ისტორიის განმავლობაში. Bandung– დან ბალიამდე, ნახევარ საუკუნეზე მეტი ხნის წინ, უფრო დივერსიფიცირებულ სამყაროში და მრავალპოლარული საერთაშორისო ლანდშაფტით, საერთო საფუძველი ეძებს, ხოლო განსხვავებების დაცვას უფრო აქტუალური გახდა. იგი გახდა ძირითადი სახელმძღვანელო პრინციპი ორმხრივი ურთიერთობების მართვისა და გლობალური გამოწვევების გადასაჭრელად.
ზოგიერთმა სამიტს უწოდა "გირაოს გადახდა გლობალური ეკონომიკისთვის, რომელსაც ემუქრება რეცესიით". თუ ამ შუქზე ნახავთ, ლიდერების მიერ დადასტურდა მათი ვალდებულება, რომ კიდევ ერთხელ იმუშაონ ერთად, გლობალური ეკონომიკური გამოწვევების გადასაჭრელად, უდავოდ, წარმატებულ სამიტზე მიუთითებს. დეკლარაცია არის ბალის სამიტის წარმატების ნიშანი და გაზარდა საერთაშორისო საზოგადოების ნდობა გლობალური ეკონომიკის და სხვა გლობალური საკითხების სწორად მოგვარებაში. ჩვენ უნდა მივცეთ ინდონეზიის პრეზიდენტობას კარგად შესრულებული სამუშაოსთვის.
ამერიკისა და დასავლური მედიის უმეტესობამ ყურადღება გაამახვილა დეკლარაციის გამოხატვაზე რუსეთსა და უკრაინას შორის კონფლიქტის შესახებ. ზოგიერთმა ამერიკულმა მედიამ ასევე თქვა, რომ ”შეერთებულმა შტატებმა და მისმა მოკავშირეებმა დიდი გამარჯვება მოიპოვეს”. უნდა ითქვას, რომ ეს ინტერპრეტაცია არა მხოლოდ ცალმხრივი, არამედ მთლიანად არასწორია. ეს შეცდომაში შეჰყავს საერთაშორისო ყურადღებას და ღალატს და უპატივცემულობს ამ G20 სამიტის მრავალმხრივ ძალისხმევას. ცხადია, აშშ და დასავლეთის საზოგადოებრივი აზრი, რომელიც ცნობისმოყვარე და წინამორბედია, ხშირად ვერ ახერხებს პრიორიტეტების განასხვავებას პრიორიტეტებისგან, ან მიზანმიმართულად დაბნეულობს საზოგადოებრივ აზრს.
დეკლარაცია თავიდანვე აღიარებს, რომ G20 არის პრემიერ ფორუმი გლობალური ეკონომიკური თანამშრომლობისთვის და ”არა ფორუმი უსაფრთხოების საკითხების მოგვარებისთვის”. დეკლარაციის მთავარი შინაარსი არის მსოფლიო ეკონომიკური აღდგენის ხელშეწყობა, გლობალური გამოწვევების მოგვარება და საფუძველი ძლიერი, მდგრადი, დაბალანსებული და ინკლუზიური ზრდისთვის. პანდემიის, კლიმატის ეკოლოგიის, ციფრული ტრანსფორმაციის, ენერგიის და საკვების დაფინანსებამდე, სესხის შემსუბუქებამდე, მრავალმხრივ სავაჭრო სისტემასა და მიწოდების ქსელიდან, სამიტმა გაიმართა უაღრესად პროფესიონალური და პრაქტიკული დისკუსიები და ხაზი გაუსვა სხვადასხვა სფეროში თანამშრომლობის მნიშვნელობას. ეს არის მაჩვენებლები, მარგალიტები. მე უნდა დავამატო, რომ ჩინეთის პოზიცია უკრაინის საკითხზე არის თანმიმდევრული, მკაფიო და უცვლელი.
როდესაც ჩინელები კითხულობენ Doc- ს, ისინი შეხვდებიან ბევრ ნაცნობ სიტყვასა და გამონათქვამს, მაგალითად, ხალხის უზენაესობის დაცვას ეპიდემიის მოგვარებაში, ბუნებასთან ჰარმონიაში ცხოვრებას და კიდევ ერთხელ დაადასტურებენ ჩვენს ვალდებულებას კორუფციის ნულოვანი ტოლერანტობის მიმართ. დეკლარაციაში ასევე აღინიშნება Hangzhou სამიტის ინიციატივა, რომელიც ასახავს ჩინეთის მნიშვნელოვან წვლილს G20- ის მრავალმხრივ მექანიზმში. ზოგადად, G20– მა შეასრულა თავისი ძირითადი ფუნქცია, როგორც პლატფორმა გლობალური ეკონომიკური კოორდინაციისთვის, ხოლო მრავალმხრივი ხაზი გაუსვა მრავალმხრივობას, რაც ჩინეთი იმედოვნებს, რომ ნახავს და ცდილობს ხელი შეუწყოს. თუ გვინდა ვთქვათ "გამარჯვება", ეს არის გამარჯვება მრავალმხრივი და გამარჯვებული თანამშრომლობისთვის.
რასაკვირველია, ეს გამარჯვებები წინასწარ არის და დამოკიდებულია მომავალში განხორციელებაზე. G20- ს დიდი იმედები აქვს, რადგან ეს არ არის "სასაუბრო მაღაზია", არამედ "სამოქმედო გუნდი". უნდა აღინიშნოს, რომ საერთაშორისო თანამშრომლობის საფუძველი ჯერ კიდევ მყიფეა და თანამშრომლობის ალი მაინც საჭიროა ყურადღებით აღზრდა. შემდეგი, სამიტის დასასრული უნდა იყოს ქვეყნების დასაწყისი, რომ პატივი მიაგონ თავიანთ ვალდებულებებს, მიიღონ უფრო კონკრეტული ქმედებები და უფრო დიდი ხელშესახები შედეგებისკენ მიისწრაფვიან DOC- ში მითითებული სპეციფიკური მიმართულების შესაბამისად. კერძოდ, დიდმა ქვეყნებმა უნდა გამოიწვიოს მაგალითით და უფრო მეტი ნდობა და ძალა შეიტანოს სამყაროში.
G20 სამიტის ფარგლებში, რუსული წარმოებული რაკეტა დაეშვა პოლონურ სოფელში, უკრაინის საზღვართან ახლოს, რის შედეგადაც ორი ადამიანი დაიღუპა. მოულოდნელმა ინციდენტმა გამოიწვია ესკალაციისა და შეფერხების შიშები G20 დღის წესრიგში. ამასთან, შესაბამისი ქვეყნების რეაგირება შედარებით რაციონალური და მშვიდი იყო, ხოლო G20 შეუფერხებლად დასრულდა საერთო ერთიანობის შენარჩუნებისას. ეს ინციდენტი კიდევ ერთხელ ახსენებს სამყაროს მშვიდობისა და განვითარების ღირებულებას, ხოლო ბალის სამიტზე მიღწეულ კონსენსუსს დიდი მნიშვნელობა აქვს კაცობრიობის მშვიდობისა და განვითარებისკენ.